Vyjadrenie Stredoslovenskej distribučnej, a. s. Žilina k odstávke elektriny

Odstávka elektriny v Novákoch je nevyhnutná, prosíme o adekvátnu prípravu a trpezlivosť.

 

Vážení obyvatelia mesta Nováky,

od utorka 19. januára 2021 prebehnú vo vašom meste plánované odstávky elektriny, ktoré potrvajú do stredy 27. januára 2021 s výnimkou víkendu a pondelka 25. januára 2021. Časovo sme ich naplánovali od 7,15 h – 16,00 h. Bez elektriny bude v tomto čase 11 odberných miest na Tichej ulici. Odstávky sa síce dotknú obyvateľov aj ďalších uvedených ulíc, ale budú trvať len približne od 7,15 h – 7,30 h a od 15,45 h – 16,00 h.

Pôvodne sa mala odstávka dotknúť 170 odberných miest, ale rozhodli sme sa nasadiť do akcie dieselgenerátor, vďaka ktorému dokážeme alternatívne zásobovať elektrinou väčšinu domácností. V tomto prípade nebudú odstávky trvať celý deň, ale len spomínaných 15 min. ráno a 15 min. popoludní. Je to čas potrebný na odpojenie trafostanice od distribučnej sústavy a pripojenie motorgenerátora, ktorý ju bude zásobovať elektrinou. Ulicu Tichú, žiaľ, takto nevieme, pretože to nie je technicky možné.

Odstávky elektriny, ktoré Vás čakajú, sú nevyhnutné kvôli rekonštrukcii vedenia vysokého napätia a súvisiacej preložky inej časti vedenia. Ak by sme tieto práce odložili na neskorší termín, ohrozili by sme spoľahlivosť a bezpečnosť distribučnej sústavy. Okrem toho by hrozili aj ekonomické škody veľkého rozsahu. Tiež by Vás mohli zaskočiť nečakané výpadky elektriny, ktoré by mohli byť oveľa nepríjemnejšie, ako plánovaná odstávka. Porucha by mohla nastať napr. večer a jej odstránenie by mohlo trvať niekoľko dní. V takom prípade by ste zostali bez elektriny nepretržite a na dlhšiu dobu vrátane noci. Práve takýmto situáciám sa chceme vyhnúť, preto sme pristúpili k rekonštrukcii siete. Žiaľ, z hľadiska bezpečnosti ju nemôžeme zrealizovať bez vypnutia elektrického prúdu.

Uvedomujeme si, že momentálne je situácia veľmi vážna a každé obmedzenie dodávky elektriny spôsobuje v týchto časoch dvojnásobné narušenie komfortu, ale chceli by sme Vás ubezpečiť, že urobíme všetko pre to, aby sme plánované práce dokončili čo najskôr.

Zároveň Vás žiadame o pochopenie a trpezlivosť.

 

Miroslav Gejdoš, hovorca

Stredoslovenská distribučná, a. s. Žilina16.01.2021