Doba plastová

Má triedenie plastov význam?

1. Väčšina plastových obalov je použitých jednorázovo, 95 % pôvodnej hodnoty plastového obalového materiálu v hodnote 80-120 miliárd dolárov ročne sa stráca a nerecykluje.

2. Aj napriek rastúcemu dopytu po recyklácii plastov sa iba 5 % účinne recykluje, kým 40 % končí na skládkach a tretina priamo v ekosystémoch, tie oceánske nevynímajúc, o čom svedčí aj priložený obrázok.

3. Časť plastových odpadov sa síce v spaľovniach premení na energiu, avšak nie dosť na to, aby na výrobu nových plastových tašiek, pohárov, téglikov a spotrebnej elektroniky nebolo potrebné minúť ďalšie fosílne palivá.

Triediť plasty určite význam má. Ale ešte lepšie je plasty vôbec nekupovať - čo tak vrátiť sa ku sklu? Veď aj jogurt v skle chutí úplne inak, ako z plastového obalu. A čo tak zavedenie vratných sklenených obalov?

Využime týchto 6 rád a spoločne prispejeme k čistejšiemu, krajšiemu a zdravšiemu prostrediu v ktorom žijeme.

1. Premýšľajme už pri nákupe – vyberajme si vrtné obaly.

2. Nenakupujme výrobky z PVC, pretože patrí medzi najproblematickejší typ plastu, ktorý obsahuje látky vážne ohrozujúce životné prostredie a zdravie človeka.

3. Keď je možnosť kupujeme potraviny v skle nie v plaste.

4. Nezohrievame jedlo v plaste – pri zohrievaní dochádza k vylučovaniu škodlivých látok priamo do jedla.

5. Keď už plastový obal, tak preferujeme tieto druhy: polyetylén (PE) a polypropylén (PP) – sú najjednoduchšie a najmenej škodlivé pre prírodu a na naše zdravie.

6. Plasty NESPAĽUJEME – pretože pri ich horení vznikajú zdraviu škodlivé sadze, oxid uhoľnatý a dioxíny. Pozrite si aj nižšie uvedenú stránku RUVZ o dioxínoch – aké je ich pôsobenie na celé prostredie a na zdravie našich detí a nás všetkých (http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1501:dioxiny-a-ich-uinky&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62)

Spracovala: Ing. Ďurišová

09.02.2016