Nocovali s Andersenom

Novácka mestská knižnica sa tento rok prvýkrát zapojila do Noci s Andersenom. Ide o podujatie, ktoré má pripomínať sviatok detskej knihy, za ktorý sa považuje 2. apríl, deň narodenia dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Okrem toho sa organizátori snažia o zvýšenie záujmu detí o knihy.

Už niekoľko rokov sa táto aktivita realizovala v našej základnej škole, tento rok sa pripojila aj mestská knižnica. Deti nocovali v knižnici aj v minulosti, no tentoraz sa knižnica registráciou zapojila do oficiálneho medzinárodného podujatia. To začal primátor Novák Daniel Daniš, ktorý deťom prečítal dve rozprávky. Pozornosť prítomných zaujal aj náčelník Mestskej polície Nováky Ján Krajči. Okrem ukážky pomôcok mestského policajta s deťmi diskutoval o rôznych bezpečnostných problémoch. Na otázky o zásadách správania sa v lese, pri vode alebo pri stretnutí neznámej osoby či neznámeho zvieraťa školáci pohotovo odpovedali, ba dokonca sa predbiehali, kto bude hovoriť prvý. Napínavou časťou večera bolo hľadanie pokladu. Pani knihovníčka deti previedla útrobami domu kultúry a cez bývalú galériu sa chodbami dostali až na javisko. Tu sa odvážlivci obliekli do kostýmov a pre svojich kamarátov zahrali rozprávku o červenej čiapočke. Za svoje výkony zožali veľký potlesk. Po predstavení sa školáci rozdelili do dvoch tímov a zasúťažili si v disciplínach zo známej televíznej relácie. Vďaka splneniu úloh a porozumeniu indíciám nakoniec našli sladký poklad. Nechýbala ani diskotéka, počas ktorej sa deti do sýtosti vyšantili. Unavené sa pobrali do provizórnych pelieškov a pri čítaní rozprávok zaspali.

Ich starší kamaráti, piataci, trávili Noc s Andersenom v škole na Pribinovej ulici, a tak môžeme povedať, že aktivít na podporu čítania je v našom meste naozaj dosť.

Autor: Igor Roško
Foto: Autor

05.04.2016