Žiaci základných škôl objavovali čaro chémie v SOŠ Nováky

V dňoch od 5. do 11. decembra 2019  v rámci projektu  spolupráce SŠ a ZŠ "Otvorené laboratórium"  privítala  Stredná odborná škola v Novákoch žiakov a učiteľov základných škôl.  Počas týždňa netradičného zážitkového vzdelávania chémie navštívilo priestory chemických laboratórií  v SOŠ Nováky 197 siedmakov, ôsmakov a deviatakov z 10 rôznych základných škôl – z Novák, Prievidze, Oslian, Bystričian, Kanianky, Kamenca pod Vtáčnikom, Nitrice, Nitrianskeho Rudna, Diviak nad Nitricou a Bánoviec nad Bebravou .

Motiváciou na začiatku boli jednoduché zábavné úlohy z chémie okolo nás. Potom čakala malých  bádateľov  chemická analýza neznámych vzoriek a tak sa im naskytla  možnosť preniknúť do kmeňa Vikingov, ktorí lovia a krotia drakov. Prostredníctvom chemických pokusov a reakcií bolo ich úlohou zistiť, ktorého trénera drakov predstavujú.  Po úspešnom zvládnutí úloh v chemickom laboratóriu pokračovali žiaci v potravinárskom laboratóriu. Pomocou svojich zmyslových orgánov vykonávali senzorickú analýzu potravín, skúmali ich vlastnosti, zaraďovali do skupín a zaoberali sa tiež problematikou vitamínov v potravinách.

Chémia je zaujímavá, ale ťažko sa učí. Deti baví robiť pokusy, chcú bádať a zisťovať. Preto aj takýmto spôsobom chceme naučiť žiakov prenikať do tajov chémie a vnímať chémiu ako súčasť bežného života.17.12.2019